Tarım ve Teknoloji

Zaman zaman "akıllı tarım", “Tarım Teknolojileri” veya "e-tarım" olarak da bilinen dijital tarım, tarım ve hayvancılık üretimini tarla / tesislerin her aşamasına entegre etmek için dijital teknolojinin kullanılmasıdır. Aynı zamanda, çiftçilere/tüketicilere karar desteği sunmak ve üretkenliği artırmak için teknolojik araçlarla elektronik veri ve/veya bilgilerin dijital olarak toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve paylaşılması anlamına gelir.

Dijital Tarımdaki Trendler


Önümüzdeki 25 yıl içerisinde dünya nüfusu 7,5 milyardan yaklaşık 10 milyara yükselecek. Teknoloji kullanımının artması ise, gıda üretiminin insanlığa yetmesi için bir gereklilik olmaktan çıkıp bir zorunluluk haline gelecek. Sürekli artan talep, sınırlı tarım arazileri ve iklim değişiklikleri ile insanlığın bu ihtiyacının karşılanması git gide zorlaşıyor. Bu nedenle, üretkenliğin ve sürdürülebilirliğin artırılması her gün çok daha önemli bir hal alıyor.


Bir yandan bu talep artmaya devam ederken, diğer yandan ise çiftçiler, değişen iklim koşullarının getirdiği zorluklarla karşı karşıya kalıyor:


- küresel ısınma

- yağış şekillerindeki değişiklikler

- sıra dışı hava olaylarının daha sık görülmesi

- su bulunurluğunun azalması.


Çiftçilerin, bu talebin karşılanması için üretkenliği sürdürüp geliştirebilmeleri ve bunun için de inovasyon yapmaya devam etmeleri gerekiyor.


Dijital teknolojiler, bu tür zorluklarla başa çıkabilmeleri ve büyüme fırsatlarını yakalayabilmeleri açısından çiftçilere bilgi ve beceri sunma potansiyeline sahip. Ancak bu durum sadece çiftçiler için geçerli değil; hem yurt içinde hem de yurt dışında yaşayan tüketiciler, satın aldıkları ürünler hakkında zaten daha fazla bilgiye sahipler ya da bu ürünler hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorlar. Yüksek kalitede ve sürdürülebilir şekilde üretilmiş gıda talep eden tüketiciler, ürünlerin nereden geldiği konusunda daha fazla şey bilmek istiyorlar. Tarım Teknolojileri, tarım ürünlerine dair daha iyi bir izlenebilirlik sunabiliyor; böylece, tüketicilere daha fazla güven duygusu verirken çiftçilere de daha fazla değer katıyor.


Tarımsal alanda üretkenliği artırma fırsatları arasında ise hava durumu izleme, su ve kimyasalların titizlikle uygulanabilmesi için mobil uygulama tabanlı dijital ve kablosuz teknolojiler, dijital tarım-finans çözümleri, hayvan takibi, jeo-uzamsal izleme, robot teknolojisi, yeni ambalaj malzemeleri, biyo-teknoloji ve veri ölçümü gibi teknolojiler yer alıyor.


Uydu Görüntüleri


Uydu görüntülerinden alınan toprak yapısı ve nem verileri kullanılarak çeşitli ekim ve tohum derinliklerine göre programlanan ekipmanların kullanılmasıyla daha az atık çıkarmak ve verimliliği artırmak mümkün. Bu tür teknolojilerin sayesinde, konum ve ürün özelinde gübreleme önerileri de verilebiliyor.


Entegre coğrafi bilgi sistemi teknolojisi ile birleştirilmiş dijital kızılötesi ışık ve sıcaklık sensörleri içeren drone'lar, aşağıda listelenen konular hakkında karar desteği sunmasının yanı sıra, tarlalardaki ekinlerin sağlık durumlarını ölçümlemek için de kullanılıyor.


- sulama

- tarımsal kontrol yönetimi

- gübreleme

- hasat

Çiftçilik ve Finans


Çiftçiler, ödemelerini çevrimiçi yaparak e-pazarlar veya dijital teklif platformları üzerinden tarlaları veya tesisleri ile ilgili ihtiyaçlarını kendileri satın alabiliyorlar. Bu durum, tedarikçiler arasındaki rekabeti artırırken çiftçilerin maliyetlerinin düşmesine sağlıyor. Bununla birlikte, çiftçilerin, ürünlerini tüketicilere doğrudan satma şansları da var. Ayrıca çiftçiler, farklı pazarlardan gerçek zamanlı ürün fiyatlarını da izleyebiliyorlar.


Çiftçiler, finansal ihtiyaçlarını mobil cihazları üzerinden talep edebiliyorlar. Bankalarla çalışan entegre uygulamalar sayesinde, banka şubelerine gitmeden bankacılık taleplerini uçtan uca tamamlayabiliyorlar.


Çiftçiler, bulutta çalışan tarla / tesis yönetim yazılımı ile finans yönetimlerini bilgisayarları veya mobil cihazları üzerinden kendileri yönetebiliyor. Ayrıca, bu tür yazılımların finansal araçlarla entegre edilmesiyle beraber kredi kartı, emtia borsası takibi, borsalarda alım satım yapmak, vb. ihtiyaçlarını gerçekleştirebiliyorlar.


Dijital tarım alanında blok zinciri teknolojilerinin kullanımı yaygınlaştıkça; tarladan sofraya ürün takibi, emtia borsasında kripto para kullanımı, kripto para temelli bankacılık hizmetleri gibi birçok uygulama yakın gelecekte tarım sektöründe yerlerini alacak.


Robot Teknolojileri

Robot teknolojilerinin kullanım alanları arasında mandıra, kümes hayvancılığı ve besicilik endüstrileri yer alıyor. Robot teknolojileri uygulamaları arasında ise:


- otonom besleme ve süt sağma

- yumurta toplama ve ayırma

- otonom temizleme bulunuyor.


Bu tür teknolojiler, hayvanların sağlık sorunları hakkında erken tanı konulmasına ve hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı oluyor.


Sensörler ve Elektronik Tanımlama


Dijital hayvan sağlığı biyometrik sensörlerinin ve elektronik tanımlama cihazlarının entegre edilmesi ile çiftçilerin hayvanlardaki strese veya kazalara hızlı bir şekilde yanıt vermesine, hayvancılık üretiminin artırmasına ve hayvan sağlığının iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

Group 7.png