Uzaktan çalışırken tükenmişlik ve çözüm yollarıUzaktan çalışma yavaş yavaş popülerleşirken hayatımıza giren pandemiyle birlikte tam anlamıyla patladı. Bir çok firma tamamen ya da hibrit şekilde uzaktan çalışmaya geçtiğini duyurdu. Henüz bu konuda adım atmayan firmalar ise bir noktadan sonra bu trende ayak uydurmak zorunda kalacaklar.


Çalışırken bir ofise veya yere bağlı kalmamanın verdiği özgürlük kişileri mutlu ederken sosyallikten uzaklaştırıp yalnızlığa da itebiliyor. Bu durumu zorunlu evde kaldığımız dönemlerde hepimiz hissettik. Uzaktan çalışmak elde edilen çok iyi bir avantajmış gibi görünse de bir çok kişinin hapsolmuş gibi hissetmesine neden oldu.


İstatistiklere göre pandemi döneminde evden çalışanlarda tükenmişlik oranı işyerinde veya hibrit olarak çalışanlara oranla çok daha belirgin görünüyor.


Kaynak: Gallup


Tükenmişliğin sebepleri neler?


Uzun çalışma saatleri: Uzaktan çalışmayla birlikte yolda geçirilen zaman, molalar, iş arkadaşlarıyla kısa sohbetler için ayırdığımız zaman hayatımızdan çıktı. Bu zamanı daha fazla çalışmak için kullanmak, hafta içi - hafta sonu, gece - gündüz ayrımını kaybetmek sebeplerin başında geliyor..


Çevrim içi olma baskısı ve Zoom yorgunluğu: Uzaktan çalışmayı verimli hale getirecek araçları bilmeden ve zaman sınırı olmadan her an toplantı veya iş yapmaya hazır halde beklemek. Sürekli kamera karşısında kendimizi de görerek insanlarla göz göze çalışmak.


Çalışma alanının monotonluğu: Sürekli aynı ortamda yaşamak ve çalışmak. Çalışma ortamının aslında verimli çalışmaya uygun olmaması ve yaratıcılığı öldürmesi.


Sosyal olamamak: Ofisteki gibi iş arkadaş çevresine sahip olunmadığı için yalnız kalmak. Toplantıları veya aramaları sadece iş görüşmesi için kullanmak. Diğerlerinin hayatlarında olan bitenleri bilmeden konuya girmek ve yargılamak.


İzin kullanmamak: Ofise gitmediği için izin kullanmaya gerek yokmuş gibi hissetmek tükenmişliği katlayan sebepler arasında sayılabilir.


Tükenmişliğin içerisinde veya başlangıcında olup bunu farketmemiş olabilirsiniz. Çözüm bulabilmeniz için önce bu duruma düşüp düimediğnizi kendinize sormalısınız.


Kısaca kendinizide; Alınan görevleri zamanında yetiştirememe, zaman algısını kaybederek gecenin gündüze karışması, duygusal dengesizlikler, öfke patlamaları, düzgün bir uyku çekememe, baş ağrısı, halsizlik gibi fiziksel belirtiler ve hatta depresyon belirtileri hissetmeye başladıysanız çözüm aramaya başlamalısınız.


Neler yapabilirim?


Çalıma alanı: Ofiste her şey sizin için zaten düşünülmüş oluyor ve kafa yormanıza gerek kalmıyor. Evinizde kendiniz için en verimli çalışma ortamını yaratmaya çalışın. Yaşan ve çalışma alanını birbirinden ayırmak konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.


Çalışma planı çıkarın: Mutlaka kendinize uygun bir çalışma planı hazırlayın ve odaklanabileceğiniz zaman aralıkları oluşturun. Aynı anda birden fazla işe bölünüp görevleri tamamlayamamak başarısız olduğunuzu hissettirecektir.


Mola verin: 5–10 dakikalık aralar vermek kafanızı toplamak ve yeniden konsantre olmak için size fırsat verecektir.


Sosyal hayatınıza zaman ayırın: Sadece işe odaklanarak sosyal hayatı kaçırmayın. Sağlıklı düşünebilmek için buna ihtiyacınız olacak.


İrtibatta kalın: Alanınızda uzaktan çalışan meslektaşlarınızla irtibatta kalıp yenilikler hakkında konuşun, iş arkadaşlarınızla sadece iş hakkında konuşmak için değil sohbet etmek için de iletişimde kalın. 


Kendinizi keşfedin: Size en uygun çalışma şeklini sizden daha iyi kimse bilemez. Kendinizi dinleyin ve motive olacağınız yeni çalışma yöntemleri geliştirin. İş dışında hobilere ve spora zaman ayırın.

Zor bir dönemden geçtik, uzaktan çalışmaya çok hızlı adapte olmak zorunda kaldık. Bazılarımız bu çalışma şekline adapte olup hayatlarına devam ederken, bazılarımız ise ofise dönmeyi tercih edecek. Sosyal hayatın normale dönmesi ve uzaktan çalışmayı kolaylaştıran araçlar ile birlikte hayatımızın çok daha kolay olacağına inanıyorum.


Yaratıcı ve renkli kalmanız dileğiyle…


Selçuk Sevindik

Kullanıcı Deneyimi Yöneticisi

Group 7.png